top of page

Dizajn, montaža i održavanje drvenih kuća

САВЕТИ ЗА ИЗРАДУ ТЕМЕЉА ПРИ ИЗГРАДЊИ ДРВЕНИХ КУЋА

Темељи су веома важан део зграде. Урадити темељ у склада са регулаторном документацијом и пројектним цртежима. Не штедите на инжењерским геолошким истраживањима. Ако се темељ не уради  правилно - наћи ћете значајну и скупу поправку.

 

                                                                                                                   ТАЧНО                                       ПОГРЕШНО

Дрвеће и грмље

Дрвеће и грмље посађено поред зидова успоравају сушење након кише и могу допринети његовом пропадању. Биљке или жбуње посадите на довољној удаљености, тако да чак и у будућности њихове гране не допиру до зидова.

 

 

Висина темеља

Висину треба изабрати тако да се доњи краjдрета налази на удаљености од најмање 300 мм од тла.

 

 

Нагиб терена

Нагиб терена се изводи са спољне стране темеља у правцу од обjекта и треба да буде 1:20 на удаљености од најмање 3 м. Уклањање кишнице са крова треба бити организовано директно у бунаре канализационе мреже. Како би се спречило појављивање вегетације око обjекта требало би урадите бетонске стазе.

 

 

Тераса

Бетонска подлога терасе не смије бити у равнини с горњом површином главног темеља. Плоча је бетонирана најмање 50 мм испод и са нагибом од 1:50 од зида зграде.

Фундамент +.png
Фундамент -.png

ПРОЈЕКТОВАЊЕ ВЕНТИЛАЦИЈСКОГ УРЕЂАЈА У ДРВЕНОЈ КУЋИ

 

Превелика влага може да нанесе значајну штету дрвеним конструкцијама. С тим у вези, посебну пажњу треба посветити правилном дизајну и примени кровних јединица и вентилираног подкровла. Ова страница даје неке опште смернице за вентилационе конструкције.

                                                                                                                   ТАЧНО                                       ПОГРЕШНО

Вентилација врха крова

Вентилација врха крова мора бити организована или вентилацијом гребенастих конструкција или помоћу вентилатора за сушење (вентила за дисање). Ако кућа има поткровље, онда се може организовати вентилација помоћу вентила инсталираних на крову  зграде.

 

Вентилациони зазори

Ваздух мора слободно да улази у вентилационе празнине кровног покривача. Доњу летвицу стрехе не правите превише и не затварајте размак између изолационе потпорне плоче и доњег слоја крова.

 

 

Покријте отвор за вентилацију

Вентилациони размак између изолације и доњег слоја крова мора бити најмање 50 мм. Што је већа рампа, већи је и отвор за вентилацију.

 

 

 

Подземна вентилација

Простор за вентилацију треба да буде довољно велик. У довољном простору за вентилацију, особа може да се креће пузећи. У подлози направите довољно вентилационих отвора - 0,4% подне површине.

Како заштитити дрвену кућу од влаге+.png
Како заштитити дрвену кућу од влаге-.png
bottom of page